Gå til indhold

Sådan bruger du standardangivelser (IM/A og IM/D) i DMS Import

Når du skal indsende en angivelse og supplerende angivelsestype i DMS Import, kan du indsende den enten som en standardangivelse, der ikke er forudindgivet (IM/A), eller som en forudindgivet standardangivelse (IM/D). I de fleste tilfælde skal du bruge IM/D.

Når du arbejder i DMS Import, er det meget vigtigt, at du vælger den rigtige importangivelse og supplerende angivelsestype, da det afgør, hvordan din angivelse behandles i systemet. I DMS Import kan du vælge mellem IM/A og IM/D.

Selvom nogle angivelsestyper i DMS Import minder om dem, du bruger i dag i Importsystemet, kan der være stor forskel. I det gamle Importsystem kan du fx vælge A, når du indgiver en angivelse til forenklet ekspres (FOE). Koden A betyder dog ikke det samme i DMS Import, hvor A bruges i kombinationen IM/A, som er en angivelse, der ikke er forudindgivet. 

Forskellen på IM/A og IM/D

Når du skal lave en importangivelse, skal du først tage stilling til, hvilken type importangivelse du vil bruge. Du kan vælge én af følgende koder:

  • IM, som er import af varer fra lande uden for EU.
  • CO, som er import af varer fra særlige fiskale områder. Koden kan kun anvendes med H5-angivelsen.

Derefter skal du vælge en supplerende angivelsestype med én af følgende koder:

  • A, som er en standardangivelse, der ikke er forudindgivet. Du skal vælge A, hvis varerne er ankommet til Danmark og kan frembydes for Toldstyrelsen. Det kan fx også være relevant, hvis varerne opbevares på toldoplag og ønskes bragt i fri omsætning.
  • D, som er en forudindgivet standardangivelse. Du skal vælge D, hvis du indsender angivelsen, før varerne er ankommet til EU’s toldområde.

I de fleste tilfælde skal du anvende kombinationen IM/D – altså den forudindgivede standardangivelse. En IM/D kan indsendes, op til 30 dage før varerne frembydes. 

Læs mere om frembydelse af varer i DMS Import og om, hvordan du bruger standardangivelserne IM/A og IM/D.