19-05-2025
Fejl i DMS? Sådan giver du besked
Hvis du oplever en fejl i DMS, vil vi gerne høre fra dig, men før du indmelder en fejl, opfordrer vi til, at du orienterer dig på siden Planlagte og gennemførte opdateringer i DMS, hvor du finder indholdet i kommende opdateringer i DMS. Her finder du også en liste over aktuelle fejl i DMS Import. Hvis emnet allerede er på en af listerne, behøver du ikke at indmelde fejlen igen.
Er der tale om en nye fejl, kan du kontakte Toldstyrelsen ved at sende en mail til systemudvikling@toldst.dk. For at vi kan behandle din sag, har vi brug for en detaljeret beskrivelse af fejlen, information om din virksomhed og det pågældende system.
Hvilke oplysninger skal du angive?
Når du indberetter en fejl i DMS, er det vigtigt, at mailen indeholder følgende oplysninger:
- om der er tale om en fejl i DMS Import, DMS Eksport eller DMS Forsendelse
- dit bruger-ID og virksomhedens CVR-nummer og/eller SE-nummer
- om fejlen opstod i produktions- eller testmiljø
- LRN og/eller MRN (ét eller flere)
- beskrivelse af fejlen
- skærmprint af fejlen
- om fejlen gælder for én eller flere angivelser af samme type.
Hvis du anvender system-til-system-løsningen, skal du melde fejl ind via serviceportalen Customer Portal eller Toolkit, som du har fået adgang til i forbindelse med ansøgningen om adgang til DMS.