10-07-2025
Toldere finder over tusind ulovlige cigaretter efter kontrol på skib
To besætningsmedlemmer står til regninger på omkring 20.000 kroner efter fund af cigaretter, der ikke var angivet rigtigt.
Overtrædelserne skete i forbindelse med en kontrol af et skib i Skagen, hvor Toldstyrelsens kontroltoldere fandt ulovlige cigaretter, som ikke var angivet. I første omgang havde skibet angivet 10.000 cigaretter, men det viste sig, at tolderne fandt 11600 cigaretter. Det betyder, at afgifter og bøde på denne overtrædelse løber op i omkring 14.000 kroner for manglende angivelse af de 1.600 cigaretter.
Siden fandt man hos et besætningsmedlem 800 cigaretter, som kun havde angivet at have 200 cigaretter, hvorfor vedkommende må betale for de resterende 600, der manglede angivelse, hvilket koster en samlet regning af bøde og afgifter på over 5000 kroner.
– Den maritime kontrol af proviant og skibets last er vigtigt fokusområde for os, og vi er meget tilfredse med at se, at vores kontroller virker, Det er helt bevidst, at vi kontrollerer skibe, hvor vi har en mistanke eller efterretninger om, at der kan være ulovlige varer ombord, siger Jeppe Kjærgaard, der er kontroldirektør i Toldstyrelsen.
Der er afgifter på tobak i Danmark. Derfor er det en vigtig myndighedsopgave at sikre, at der betales korrekt afgift af varerne og proviantering. Toldstyrelsen kontrollerer afgifter bl.a. på tobak på vegne af Skattestyrelsen, som opkræver afgifter af alle varer inden for EU.
Toldstyrelsen har de seneste år målrettet kontrollen på proviantområdet. Det er sket gennem forbedrede risikovurderinger, øget udveksling af viden og efterretninger med politiet, Skattestyrelsen, Sikkerhedsstyrelsen og internationale toldmyndigheder.