Gå til indhold

Beskrivelse af dataelementer (felter) i en ansøgning om enkeltstående bevilling

På siden kan du finde en beskrivelse af, hvordan du udfylder de enkelte dataelementer i en ansøgning om enkeltstående bevilling baseret på en toldangivelse.

Det er muligt at ansøge om en enkeltstående bevilling (8f/A163), hvor ansøgningen indgives på toldangivelsen.

Du kan ansøge om en enkeltstående bevilling til de særlige procedurer for aktiv forædling, passiv forædling, midlertidig import og særligt anvendelsesformål (end-use). 

Under vejledninger til DMS kan du også finde en vejledning med skærmbilleder fra DMS, som viser, hvordan du skal navigere i systemet, når du udfylder ansøgningen om enkeltstående bevilling på en toldangivelse.

Find vejledninger til DMS.

Hvis du planlægger at bruge den særlige procedure regelmæssigt, skal du som udgangspunkt ansøge om en bevilling.

Læs mere om bevilling til de særlige procedurer. 

Dataelementer i ansøgningen om enkeltstående bevilling baseret på en toldangivelse

Overblikket opdateres løbende. Senest opdateret 20. maj 2026.